Najväčší producenti kávy

Top 10 najväčších producentov kávy na svete:

1. Brazília – viac ako 150 rokov je na najvyššej priečke medzi producentmi kávy Brazília. S podielom viac ako 30% neohrozene kraľuje veľmociam kávy. Táto juhoamerická krajina vyprodukuje ročne viac ako 50 miliónov kávových vriec.

2. Vietnam – aj keď káva z tejto krajiny nepatrí medzi najkvalitnejšie, s produkciou skoro 19 miliónov vriec jej patrí druhá priečka v rebríčku.

3. Kolumbia – naopak káva z tejto krajiny patrí v svetovom meradle medzi najkvalitnejšie. S produkciou okolo 10 miliónov vriec je na tretej priečke.

4. Indonézia – Arabica z Indie patrí medzi najlepšie kávy na svete. Pestujú ju drobní pestovatelia. S produkciou okolo 9 miliónov vriec patrí na štvrté miesto na svete.

5. India – plantáže na juhu krajiny produkujú ročne okolo 5 miliónov vriec kávy. Väčšinu tvorí menej kvalitná robusta.

6. Etiópia – táto krajina sa považuje za rodisko kávy. Vo vysokých nadmorských výškach sa pestuje kvalitná káva. Drobní poľnohospodári produkujú ročne viac ako 4 milióny vriec kávy, čo túto krajinu radí na 6. miesto na svete a 1. v Afrike.

7. Honduras – ideálna klíma a prostredie radia túto krajinu na 7. miesto na svete. Ročne vyprodukuje okolo 4 miliónov vriec kávy.

8. Peru – kvalitná káva pestovaná na kopcoch Ánd je známa na celom svete. Krajina ročne produkuje do 4 miliónov vriec.

9. Guatemala – do 4 miliónov vriec kvalitnej kávy vyprodukuje aj táto krajina. Káva z Guatemaly patrí medzi kvalitné a kávičkármi veľmi žiadané.  

10. Mexiko – trh v USA je zásobovaný hlavne kávou z tejto krajiny. S produkciou 3,7 milióna vriec ročne uzatvára prvú desiatku najväčších kávových producentov na svete.